Jak ewoluowały stron www?

Data dodania: 24.07.2017


Projektowanie stron szczecin

Postęp technologiczny następuje bardzo szybko. Z roku na rok posiadamy coraz lepiej funkcjonujące urządzenia. Standardy zmieniają się z szybkością światła. Tempo tej ewolucji dotyczy także stron internetowych. Jak wygląda ich historia?

Niemrawe początki Word Wide Web

Wszystko zaczęło się w latach 90. XX wieku od witryn pozbawionych kolorowej grafiki, fotografii i możliwości atrakcyjnej edycji. Posiadały one jedynie suchy tekst i ogromne ograniczenia techniczne. Ponieważ język programowania HTML był dopiero w początkowej fazie rozwoju. W dodatku witryny były często bardzo podobne do siebie. Generalnie panowała w nich nuda, treści zamieszczone w Internecie spełniały głównie funkcje informacyjne, a o promocji i sprzedaży można było zapomnieć.  Jednakże sam fakt ich istnienia był czymś wielkim.

Gify i liczniki odwiedzin

Postęp był nieuchronny! Zwiększona szybkość internetowych łączy umożliwiła rozwój. Pojawiły się ilustracje i zdjęcia, a także podział stron na kolumny. Menu witryn umieszczono po lewej stronie, a teksty po prawej z wyraźnymi nagłówkami na samej górze. Urozmaiceniem były ruszające się, animowane gify, których wcześniej nie można było zastosować. Zaczęto także liczyć ilu użytkowników sieci odwiedza daną stronę internetową.

Moda na Flash

HTML nie dawał tak dużego pola popisu dla animacji, dźwięków i innych plików multimedialnych umieszczanych na stronach internetowych, co jego następca Flash. Oczarowanie tym oprogramowaniem obecnie mija, dziś irytują nas nadmiernie używane na witrynach multimedia. Jednakże na samym początku był to wielki hit.

Początek CSS

Pojawienie się CSS i trendu na atrakcyjne treści przekazywane użytkownikom to kolejny etap rozwoju stron www. Znacznie poprawiła się ich przejrzystość, kompozycja barw, a także przemyślane rozmieszczenie poszczególnych elementów witryny. Najważniejszą kwestią była łatwa dostępność przejrzystych treści i ich użyteczność.

Era Web 2.0

Kolejne odkrycia technologiczne pozwoliły na podłączenie do sieci bardzo dużej i sukcesywnie rosnącej liczby użytkowników. Internauci zaczęli samodzielnie tworzyć treści umieszczane w Internecie i integrować się w pierwsze społeczności wirtualne. Coraz popularniejszy stawał się CMS, powstało także zapotrzebowanie na SEO. Wzrastająca ilość użytkowników skłaniała do podjęcia działań zachęcających ich do korzystania z usług oferowanych w sieci.

Word Wide Web dziś

Obecnie w projektowaniu stron internetowych najważniejsza jest nadal przemyślana treść, dobry content oraz doskonały design. Mamy znacznie lepsze możliwości techniczne niż flash, korzysta się  z najnowszego HTML5, jQuery czy CSS3. Możliwości graficzne są nieporównywalne do tych z początku ewolucji witryn. Coraz lepiej znam się na SEO, SEM. Marketing internetowy działa pełną para i ciągle zastanawiamy się co przyniesie nam przyszłość?

Szukając agencji internetowej pracującej na najnowszych osiągnięciach technologii informatycznych zapoznaj się z oferta agencji G2 TEAM cieszącej się uznaniem na rynkach międzynarodowych i oferującej szeroki wachlarz usług.

Projektowanie stron wrocław