Czemu warto dostosować stronę www pod użytkowników mobilnych?

Data dodania: 02.11.2016


Nowe technologie rozwijają się w ciągu ostatnich lat w niezwykle dynamicznym tempie. Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie zarówno osób prywatnych, ale przede wszystkim podmiotów biznesowych bez wsparcia technologii związanych ze światową siecią. Strony internetowe są już obowiązkowym elementem rozwoju działalności każdej firmy, ale szczególnie istotne jest też dostosowanie ich do potrzeb użytkowników powszechnie używanych smartfonów i tabletów. Oto powody, dla których warto zadbać o dostosowanie strony www pod użytkowników mobilnych.

Rosnąca grupa odbiorców

Żeby ocenić jak dużą popularnością cieszą się urządzenia mobilne nie trzeba nawet sięgać po specjalistyczne badania i raporty. Idąc ulicą, siedząc w kafejce, na uczelniach i w biurowcach nie brakuje osób, które, mówiąc nieco złośliwie, siedzą z nosem w telefonie. Takie codzienne obserwacje potwierdzają jednak regularnie publikowane wyniki badań światowych pracowni sondażowych.

Trudno oczekiwać, aby w najbliższym czasie cokolwiek uległo spektakularnej zmianie w kierunku zmniejszenia się popularności smartfonów czy tabletów i ich zastosowania w codziennej pracy i życiu każdego z nas. Jeśli już można się spodziewać nieustającego wzrostu zainteresowania tego typu sprzętem, a to powinien być impuls dla każdego właściciela strony www, który jeszcze nie ma specjalnej odsłony witryny dla odbiorców mobilnych.

To już standard

Trudno też mówić, aby korzystanie z technologii mobilnych w projektowaniu stron internetowych było jakimś szczególnie innowacyjnym krokiem w działalności jakiejkolwiek firmy. Obecnie dostosowanie funkcjonowania strony www pod wymagania urządzeń przenośnych nie jest niczym nadzwyczajnym, a przynajmniej nie powinno takie być. Polacy coraz chętniej i częściej korzystają z możliwości, jakie zapewniają im mobilne strony www, nie tylko w sposób bierny, ale jako czynni użytkownicy – komentując, dodając własne treści, a przede wszystkim kupując i wyszukując informacje o interesujących ich produktach i usługach.

Ciekawe możliwości

Przed przedsiębiorcą, który myśli o tym, aby stale walczyć o nowe grono odbiorców swojej oferty stoją co najmniej dwie możliwości do wyboru. Pierwszą z nich może być zaprojektowanie strony mobilnej. Jest to rozwiązanie, po które sięgają najczęściej właściciele witryn, które są stosunkowo niedawno wdrożone i nie wymagają większych nakładów prac. Wtedy najbardziej korzystne okazuje się właśnie stworzenie odpowiednika aktualnej strony internetowej, ale zaprojektowanej wyłącznie z myślą o użytkownikach sprzętów mobilnych.

Alternatywą jest tworzenie strony www zgodnie z technologią RWD, czyli Responsive Web Design. W przeciwieństwie do wersji mobilnej, gdzie mamy do czynienia z dwoma witrynami, tutaj trzeba mówić o jednej stronie, która w sposób automatyczny wykrywa rodzaj urządzenia i dostosowuje do niego zawartość witryny. Specjaliści zajmujący się na co dzień projektowaniem stron www trafnie doradzą co powinno znaleźć się na takiej witrynie, jakie technologie warto zastosować i jak ją promować, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców.

Polecamy: projektowanie stron internetowych – g2team.pl