Strona WWW jako portfolio – czy to ma sens?

Data dodania: 22.05.2017


Czy strona internetowa może być naszym portfolio? Oczywiście, że tak! Strony WWW używane jako portfolio to bardzo popularny zabieg, stosowany głównie przez freelancerów. Dzięki temu „wolni strzelcy” mają okazję pokazać się swoim klientom. Dzięki temu można pokazać swoje doświadczenie w branży. Oprócz tego dość często umieszcza się opinie na temat współpracy na takiej stronie.

Strona jako portfolio – dla kogo?

Z takiego rozwiązania korzystają głównie freelancerzy. Firmy, jeżeli chcą umieścić potwierdzenie swoich kwalifikacji, tworzą po prostu osobną podstronę. Tworzenie strony jako portfolio jest również popularne wśród osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Na takiej stronie można umieścić wszystko: od zdjęć przez teksty aż po realizacje swoich usług, jak np. aranżacje wnętrz czy wykonane dla klientów grafiki. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zawsze zawrzeć odpowiedni zapis w umowie, którą się podpisuje – równie popularnym zabiegiem jest także uzyskiwanie pisemnej zgody od firmy, dla której wykonywało się usługę.

Czy takie portfolio jest skuteczne?

Tak, jest bardzo skuteczne. Dzięki niemu potencjalny klient widzi, jakie projekty realizowała dana osoba, ale również jest w stanie realnie ocenić jej umiejętności. Oprócz tego takie portfolio, jeżeli tylko będzie dobrze zrobione, może pomóc nam pozyskać nowych klientów – wystarczy tylko, że zadba się o SEO. Dzięki temu znacznie podnosi się szansę na zaistnienie w sieci, a co za tym idzie – w wyszukiwarce Google. Im wyższa pozycja w Google, tym większa szansa na nawiązanie współpracy.

Co powinno się znaleźć w takim portfolio?
Tak naprawdę wszystko zależy od branży. Jeżeli portfolio tworzy fotograf, to oprócz kontaktu i marek, z którymi się współpracowało, warto umieścić na stronie realizacje sesji zdjęciowych. Jeżeli ktoś jest copywriterem, powinny to być dodatkowo linki do stron, na których są ich teksty/artykuły. Tak naprawdę portfolio służy do tego, żeby potwierdzić swoje kompetencje, dlatego nikt nie powinien obawiać się „chwalenia” nimi. Im więcej dobrych realizacji projektów umieścimy na stronie, tym większe są szanse na nawiązanie współpracy.

Czy warto inwestować we własną domenę?

Zdecydowanie warto, chociaż wszystko zależy od tego, co dana osoba chce osiągnąć i jakie ma nakłady finansowe. Jeżeli ktoś decyduje się na własną stronę internetową, to powinien pamiętać o tym, że strona WWW musi spełniać pewne standardy: nie może być brzydka, musi mieć stonowaną i pasującą do siebie kolorystykę, a cały projekt powinien być prosty i przejrzysty. Warto pamiętać też o tym, żeby napisać kilka słów o danym projekcie, jednak nie może to być za długi tekst – mało kto lubi czytać długie teksty o niczym, jeżeli chce tylko sprawdzić nasze portfolio. Nie można również pisać o sobie w samych superlatywach (najlepszy, najciekawszy itp.), ponieważ potencjalny klient może uznać, że się chwalimy albo są to słowa bez żadnego pokrycia.

Jak widać własna strona WWW jako portfolio to bardzo dobry pomysł dla freelancerów lub osób, które prowadzą jednoosobową działalność. Coraz częściej jednak takie strony są bardziej rozbudowywane i zawierają również cenniki, podstrony „o mnie” oraz osobne podstrony do kontaktu. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy po naszym własnym portfolio – czy ma być tylko dodatkiem do strony, czy może główną osią. Tylko udzielając szczerej odpowiedzi będzie można wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

strony www Poznań