Tworzenie stron WWW – dlaczego to nie jest takie proste?

Data dodania: 20.05.2017


Tworzenie stron internetowych tylko z pozoru wydaje się łatwe. Wiele osób, które w szkole uczęszczały na informatykę, tworzyły strony w HTML-u. Przekonanie, że wystarczy wpisać w kilka komend, wybrać pierwsze lepsze zdjęcia czy grafiki, wrzucić skopiowany tekst z Wikipedii, wciąż jest bardzo powszechne. Dużo osób uważa, że stworzenie strony internetowej jest banalnie proste i nie warto za taką usługę zapłacić więcej, niż 200 złotych. Na nieszczęście dla tych osób, technologia mocno poszła do przodu, a co za tym idzie – wymagania dotyczące stron poszybowały w górę. Większe wymagania są równoznaczne ze zmianą „języka”, w którym tworzy się stronę, a co za tym idzie – stawki rosną.

CMS-y, szablony, programowanie – jak to się ma do siebie?

Dużo osób korzysta z CMS-ów, czyli Content Management System. W uproszczeniu jest to strona internetowa, która ma panel administracyjny, pozwalający na samodzielne zmienianie treści bez znajomości programowania. Do takiego CMS-a można zaliczyć np. WordPress. Można by pomyśleć, że to nic prostszego, skoro nie trzeba znać się na programowaniu, jednak takie wrażenie jest błędne. Cały problem polega na tym, że nie wystarczy wykupić domeny i hostingu. Samo założenie konta na WordPressie również nie wystarczy. Jeżeli strona ma wyglądać profesjonalnie, można skorzystać z płatnego lub darmowego szablonu, jednak ten szablon trzeba wdrożyć. Osoby, które znają tylko HTML i to z liceum czy gimnazjum, a nie uczyły się jak to robić w szkole, na uczelni lub samodzielnie, mogą nie dać sobie z tym rady. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nawet gotowe szablony trzeba zmodyfikować pod swoje preferencje, wszystkie te usługi wykonuje firma G2TEAM.

Również dodanie prostego (z pozoru!) formularza kontaktowego czy mapki z Google może być kłopotliwe. Dodatkowo trzeba też wziąć poprawkę na to, że w życiu rzadko kiedy idzie wszystko po naszej myśli – przy stronach internetowych jest dokładnie tak samo i jeżeli coś ma się zepsuć, być „rozjechane” czy strona „ma się wykrzaczyć” to najprawdopodobniej tak się stanie.

Strona internetowa musi spełniać określone standardy, dlatego też bezpłatny lub nawet płatny szablon może nam z jakiegoś powodu nie odpowiadać: w takim wypadku trzeba go zmienić, jednak tutaj już pojawia się problem: jak to zrobić? Oczywiście można posiłkować się wyszukiwarką Google, jednak w przypadku poważniejszych problemów Google i fora internetowe mogą nie wystarczyć.

Przy tworzeniu strony WWW trzeba być cierpliwym i trzeba na to poświęcić dużo czasu. Nie tylko na samo zrobienie jej, ale również na naukę! To właśnie dlatego stawki są takie, a nie inne. Strony internetowe robi się czasami przez wiele dni i to nie po 8 godzin dziennie, a nawet po kilkanaście.

Dlatego w takich sytuacjach warto sobie odpowiedzieć, czy przy takim nakładzie pracy i nakładzie czasu naprawdę 200 złotych za stronę WWW, która na dodatek powinna być dostosowana do urządzeń mobilnych, jest ceną adekwatną? Warto przy takich stawkach oszacować ilość godzin, które trzeba poświęcić nad projektem. Bardzo często stawka za godzinę (przy 200 złotych za stronę) wyjdzie śmiesznie niska. Czasem nawet mniej niż 3 złote za godzinę. A nikt nie będzie pracować za takie pieniądze.

strony www Szczecin