UX Design, czyli wszystko z myślą o użytkowniku

Data dodania: 14.09.2016


Komunikacja marketingowa między firmą a potencjalną grupą docelową w głównej mierze odbywa się obecnie w kanałach nowych mediów. To za pośrednictwem Internetu klienci poszukują interesujących ich usług, produktów czy informacji. Pierwszy kontakt z marką i jej ofertą ma miejsce właśnie na ekranie komputera czy smartfona, w momencie, w którym użytkownik odwiedza stronę internetową danej firmy. I tutaj do akcji wkracza nieco tajemnicze pojęcie user experience. Co to jest UX Design i czemu nie można go zignorować w procesie projektowania strony internetowej?

Czym jest UX?

Definicje autorstwa branżowych specjalistów w zasadzie sprowadzają się do przedstawienia pojęcia user experience jako podejścia do projektowania oprogramowania, serwisów, witryn i stron internetowych w oparciu o to, jakie wrażenie będą towarzyszyły użytkownikowi w trakcie korzystania z określonych zasobów.

W szerszym kontekście można mówić o wykorzystaniu założeń user experience w każdym projekcie związanym z interakcją człowieka i urządzeń elektronicznych.

Zdefiniowana pojęcia UX podjął się między innymi Don Norman, współzałożyciel Nielsen Norman Group, firmy konsultingowej. Według niego podstawowym wymaganiem dla projektów uwzględniających doświadczenie użytkownika jest zaspokojenie jego potrzeb bez zbędnych czynników, które zakłócałyby odbiór projektu. Jeśli ten warunek jest spełniony można przejść do kolejnych cech związanych z UX, a więc elegancki, prosty design, który sprawia, że korzystanie z konkretnego produktu czy strony internetowej jest po prostu przyjemnością.

…a w praktyce

Tyle jeśli chodzi o teoretyczne rozwinięcie UX – a jak każdy z nas może rozumieć to pojęcie? Mówiąc najprościej, strony internetowej Poznań projektowane z myślą o user experience są tworzone w taki sposób, aby użytkownik odwiedzający taką witrynę miał jak najlepsze wrażenia podczas korzystania z jej zasobów. Projektant strony WWW Poznań ma za zadanie sprawić, że użytkownik będzie z łatwością poruszał się po witrynie, będzie mu to sprawiało przyjemność, proponowane treści uzna za cenne i wiarygodne, a całość strony spełni jego oczekiwania lub zaspokoi konkretne potrzeby.

Na kompletne zastosowanie UX w tworzeniu strony WWW będzie się więc składało wiele czynników. Zaczynając od atrakcyjnej warstwy wizualnej, przez sprawną organizację informacji, dostarczenie odpowiedniej treści, przy zachowaniu jak najlepszej użyteczności witryny.

UX ważne dla użytkownika

Mając w świadomości to, jak ważne jest proponowanie klientom odpowiednich rozwiązań, dostosowanych do ich potrzeb warto przy zleceniu stworzenia strony internetowej Poznań zaufać specjalistom z nowoczesnej agencji interaktywnej (zobacz: strony www Poznań). Rozwiązania skierowane na pozytywne doświadczenia klienta z marką to nie tylko kwestia odpowiedniego oprogramowania – mają one też istotny wymiar wizerunkowy i marketingowy. Użytkownik, który będzie miał pozytywne doświadczenia z daną firmą z pewnością chętnie skorzysta z jej usług.


Polecamy G2 TEAM  –  strony internetowe Poznań